Dinamik Otomotiv

Our Principles

Amacımız Dinamik Otomotiv değerlerini benimseyen, şirket dinamizminin gerektirdiği yetkinliklere sahip, müşterinin önemini bilen, öğrenme ve gelişmeye istekli, yüksek performansı uzun süreli sürdürebilen çalışanları şirketimize kazandırmak, onların mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamak, potansiyellerini en verimli şekilde kullanmaları için fırsat tanımaktır.

Vizyonumuz ve misyonumuz doğrultusunda şirketin hedeflerini, amaçlarını gerçekleştirebilmesi için gerekli insan kaynağı alt yapısını hazırlamak, geliştirmek, öğrenen, gelişen, geliştiren, yaratıcı, yenilikçi, ortak aklın gücüne inanan ve katma değer yaratan bir organizasyon kurmaktır.

Recruitment

Biz Dinamik Otomotiv’de insanın ruhundaki dinamikliğe inanırız. Bunun için, dinamik insanları arıyor, onlarla çalışmak istiyoruz.

İş ortamımızda, kurumsal aidiyeti yüksek kıymetli profesyoneller ve en önemlisi de dinamik insanlar ile çalışıyoruz. Birbirimizden fikir alıyor, birbirimizin heyecanından besleniyor ve oluşturduğumuz bu güce sonuna kadar inanıyoruz.

Her geçen gün büyüyen Dinamik Ailesi’ne, yaratıcı, yenilikçi, heyecanı yüksek, uluslararası platformlarda çalışabilecek, takım çalışmasını seven arkadaşlar ile heyecan ve dinamizmimizi paylaşmak istiyoruz.

Kurum değerlerimizi içselleştiren, misyonumuzu bilen ve vizyonumuz ile örtüştüren geleceğin “Dinamik”lileri ile tanışmak için can atıyoruz.

Recruitment

How Do I Become a Dinamik?

Dinamik Ailesi olarak, her adaya fırsat eşitliği sağlarız. Hedefimiz tüm adaylarımıza en doğru şekilde istihdam edilmesine olanak verecek yöntemleri kullanarak potansiyeli yüksek, bu potansiyeli performansa çevirebilecek ve yetenekli insan kaynağını şirketimize kazandırmaktır.

İşe alım sürecinde, ilgili pozisyonun gerektirdiği bilgi, beceri ve yetkinliklerin adaydaki uygunluğu kontrol edilerek değerlendirme yaparız. Her kademeden her pozisyon için özel olarak hazırlanmış yetkinlik bazlı mülakat teknikleri kullanırız. Değerlendirme sürecimizde mülakatlara ek olarak pozisyonların seviyeleri ve ihtiyaçlarına göre kişilik analizi, İngilizce ve genel yetenek testleri de uygularız. Süreci olumlu sonuçlanan adaylarımıza referans kontrolünün ardından iş teklifi sunuyoruz.

Otomotiv sektörüne ilgi duyan, alanında uzmanlaşmış, işine tutkuyla bağlı, dinamik ve ortak aklın gücüne inanan takım arkadaşlarımızın aramıza katılmasını arzu etmekteyiz.

İşe yeni başlayan tüm çalışanlarımızın, ilk gün itibariyle misyonumuzu, vizyonumuzu ve değerlerimizi öğrenmelerini ve hissetmelerini sağlamak amacıyla “Oryantasyon Programı” organize edilmektedir. İşe ve şirkete adaptasyon süreçlerini hızlandıracak eğitimler, üst yönetim tanışma toplantıları ve deneyim sohbetleri ile devam etmektedir.

AÇIK POZİSYONLARIMIZ

Açık pozisyonlarımızı görüp başvurmak için tıklayınız.

Submit your CV (* Permitted extension: .pdf)

During your job application, your information is recorded in our database, so we inform you that if there are different positions suitable for you, you will be contacted again. Your data is safe with us! We process and store your information in accordance with the law on protection of personal data, the terms of use and privacy policy of Dynamic Automotive. If there is a suitable opportunity for your career, we will contact you again. You can always delete your profile from our database.

I accept the terms of use and privacy policy of personal data.

Internship Opportunities

Kurum olarak sağladığımız staj olanağı ile öğrencilere destek verip onları iş hayatına hazırlarken, şirketimizin gelecekteki potansiyel insan kaynağını belirlemeyi hedefliyoruz.

Stajyerler şirketimizde çalışan profesyonellerin tecrübesinden faydalandığı gibi bizlerde onların fikirleriyle gelişiyoruz. Staj imkânı ile öğrencilere kariyer planlaması ve hedef konusunda daha bilinçli karar verebilmelerine yardımcı olmayı sosyal sorumluluk bilinci olarak kabul ediyoruz.

Staj Olanakları

Career Management

Her çalışanın potansiyeli olduğuna inanırız…

Dinamik Ailesi olarak Performans Değerlendirmeleri “Kariyer Yönetimi” politikası çerçevesinde; bilgi, beceri ve yetkinlikleri, katma değerli çalışmaları ile deneyimleri göz önüne alınarak yapılmaktadır. Kariyer Yönetimini ise Performans ve Yetkinlik Değerlendirme ve Yedekleme Planları olmak üzere iki ana süreç desteklemektedir.

Performans ve Yetkinlik Değerlendirme: Çalışanların kariyer ve gelişimleri ile ilgili yönetici ve ekip arkadaşlarından geri bildirim alması, etkin bir yedekleme ve gelişim planı oluşturulması, kritik insan kaynağının kurumun daha verimli çalışması için belirlenmesi, desteklenmesi ve tüm insan ve kültür süreçlerinin buna uyumlu olması için yapılandırır bunun için çalışırız. Her yıl bir kez tüm çalışanlarımız performans ve yetkinlik değerlendirmesine tabi tutulmakta ve gelişim planları yapmaktayız.

Yedekleme Çalışmaları: Performans ve Yetkinlik Değerlendirme sonuçlarından elde edilen sonuçlara bakılarak ilgili dönemde şirket strateji ve ihtiyaçlarımıza göre organizasyonda bir üst pozisyonu yedekleyebilecek çalışanların mevcut işleri , önceki deneyimleri ve potansiyelleri ile değerlendirilerek yönetim ve bir üst roller için yedekleme planları yapılmaktadır.

Dinamik Academy

Dinamik Akademi ile sürekli öğrenme ortamı sunarız…

Dinamik’te Eğitim ve Gelişimin önemine inanıyor, gelişime destek olmayı ve öğrenmeye hız katmayı hedefliyoruz.

Çalışanlarımıza ilk iş gününden itibaren misyonumuzu, vizyonumuzu, değerlerimizi ve iş yapış biçimimizi paylaşmak, otomotiv sektörünü ve işimizi sevdirmek önde gelen hedeflerimizdendir.

Bunun için çalışanlarımıza sürekli destek olup koçluk yapıyor, onları geleceğe hazırlıyoruz. Kurum kültürümüz ile uyumlu araç, sistem ve süreçleri sürekli geliştirerek zaman ve mekân bağımsız alternatif öğrenme ortamlarını çalışanlarımıza sunmayı hedefleriz. Yaptığımız çalışmaları hayata geçirirken çalışanlarımızın tamamına gelişim için fırsat eşitliği sunarız.

Dinamik Akademi çatısında, birim ve pozisyon bazlı olarak kurumsal, mesleki, kişisel ve liderlik eğitim programlarımız bulunmaktadır.

Dinamik Akademi

Durumsal Yöneticilik, Kurumsal Farkındalık ve İleri Bildirim ile Zaman Yönetimi

Eğitimci Dr. Zeynep Lembet tarafından 14-15 Kasım tarihlerinde Durumsal Yöneticilik, Kurumsal Farkındalık ve İleri bildirim ile Zaman Yönetimi eğitimi gerçekleştirildi. 1,5 gün süren eğitime ‘Bölge Dağıtım Merkezi Müdürleri ile Bölge Finans Uzmanlarımız katıldı.

Eğitmen : Zeynep Lembet

14-15 November

Personel Sirkülasyonu Eğitimi

22 Ekim tarihinde ve Türkiye Satış Direktörü Hakan Yeşilsu tarafından Bölge Satış Müdürleri katılımı ile gerçekleştirilen bir günlük eğitimde “Personel Sirkülasyonu Eğitimi” sonrası katılımcılara sertifikaları takdim edildi.

Eğitmen : Hakan Yeşilsu

22 October

İyi Hizmet; İyi şirketlerde, iyi ürünler ve iyi ekipler ile verilebilir

Dinamik Akademi / Modül 2 kapsamında tüm satış ekiplerimize; Sn. Hakan Okay Hocanın yeni eğitim kitaplarını paylaşarak “İyi Hizmet; İyi şirketlerde, iyi ürünler ve iyi ekipler ile verilebilir” mesajını yineledik.

Eğitmen : Hakan Okay

Zamanı yakala, geliştir

Gelişim, eğitimle olur anlayışımız ile ekibimiz kolej havasında çalışıyor. Yenilikler hız kesmeden devam ediyor. Eylül'de "Zamanı yakala, geliştir" konsepti ile ekibimize eğitimler gerçekleştirildi. Kerem Gümüşkanatlı hocanın verdiği eğitimde; iletişim strateji, planlama, takip, delegasyon, ekip olma ve zaman yönetimi konuları ele alındı. Dinamik'le zamanın önünde ol, sürprizlere hazır ol.

Eğitmen : Kerem Gümüşkanatlı

In the Dynamic Automotive website, cookies are used in order to improve the user experience and to ensure the efficient operation of the website. Please read the text of KVKK.